Kościół pw. św. Jana z Dukli i św. Huberta w Hucie Polańskiej

, 38-232 Huta Polańska
49°27'01"N 21°32'22"E (49.450472, 21.539614)

Huta Polańska to ludna przed 1939 r. wieś, która po II wojnie światowej została zniszczona i wysiedlona. Jak wspomniano, była polską i rzymskokatolicką enklawą na mapie Beskidu Niskiego, zdominowanego przez greckokatolickich Łemków. Dlatego jeszcze w XIX w. mieszkańcy podjęli decyzję o budowie na miejscu rzymskokatolickiego kościoła. 

Pierwsza informacja o tej inwestycji pochodzi z 1902 r., wówczas to jeden z mieszkańców podarował ziemię pod kościół. Przystąpiono także do zbiórki pieniędzy na to przedsięwzięcie, nie tylko zresztą wśród mieszkańców ale także wśród Polonii mieszkającej 

w Stanach Zjednoczonych. Niestety, w czasie I wojny światowej zebrane środki przepadły, a kolejne wysiłki zniweczyła szalejąca po wojnie inflacja.  Wreszcie w marcu 1935 r. zawiązany przez mieszkańców komitet budowy uzyskał zgodę władz biskupich i prace mogły się rozpocząć. Przebiegały sprawnie, ale do zaplanowanej na pierwszą niedzielę września 1939 r. konsekracji świątyni nie doszło.

Niestety, budynek nie doczekał końca wojny, poważnie uszkodzony w czasie krwawych walk operacji dukielsko-preszowskiej 1944 r. W opuszczonej wsi pozostały ruiny kościoła, które przez kilkadziesiąt lat niszczały. 

Zainteresował się nimi dopiero proboszcz z Polan, jeszcze w latach 80., choć pierwszą Eucharystię w ruinach kościoła  odprawiono dopiero w 1992 r. W czasie jej sprawowania poświęcono plac i ruiny z nadzieją szybkiej odbudowy i faktycznie - w obecności dawnych mieszkańców Huty Polańskiej, ich potomków, mieszkańców okolicznych wsi oraz wspierających odbudowę myśliwych, ukończona wreszcie świątynia została konsekrowana.

Odpusty w kościele odbywają się na św. Jana (w pierwszą niedzielę lipca) oraz na św. Huberta (w pierwszą niedzielę po Wszystkich Świętych). Poza nimi kościół nie jest nieużytkowany.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...