Cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii Św. Mikołaja w Olchowcu

, 38-450 Olchowiec
49°28'18"N 21°36'09"E (49.471708, 21.602708)

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z Myr Licejskich do Bari, pomimo, że została zbudowana w XX w., jest orientowana, zachowuje tradycyjną konstrukcję zrębową i cechy cerkwi łemkowskiej, choć bez wieży nad babińcem. O ile zresztą wiwtar (prezbiterium) i nawa kryją łamane dachy czterospadowe zwieńczone baniastymi hełmami, o tyle babiniec posiada zwykły trzyspadowy dach. Wszystkie kryte są blachą, nad każdą umieszczono także oryginalne krzyże z kolorowymi szkiełkami.  

Cerkiew wg tradycji została wybudowana 

w 1934 r. na miejscu poprzedniej pochodzącej z 1792 r. W czasie II wojny światowej świątynia została poważnie uszkodzona, jeden z eksplodujących pocisków wywołał pożar, który strawił cały ikonostas. W nieznanych okolicznościach zaginęły także księgi i przybory liturgiczne. 

Po wojnie świątynia przeszła w użytkowanie kościoła rzymskokatolickiego a dzięki pomocy Łemków zza oceanu została wyremontowana. Od lat 80. sprawowana tu jest także liturgia greckokatolicka, zaś w 2000 r. cerkiew na stałe wróciła pod jurysdykcję Kościoła Greckokatolickiego, jakkolwiek służy dziś wiernym obu obrządków. 

Wnętrze kryje piękny ikonostas, zestawiony 

z datowanych na XVIII w. ikon z nieistniejących cerkwi w Ruszelczycach i Leszczawce, przeniesionych tu z Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie. Najbardziej znany jest jednak Olchowiec z odpustu, przypadającego w święto patronalne cerkwi (22 maja naszej rachuby czasu), zwanego kermeszem.

Świątynia znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym z Tylawy na szczyt Baranie. Bezpośrednie dojście prowadzi przez oryginalny kamienny mostek na potoku Olchowczyk, datowany na wiek XIX.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...