Cerkiew pw. Przeniesienia Relikwii Św. Mikołaja w Olchowcu

, 38-450 Olchowiec
49°28'18"N 21°36'09"E (49.471708, 21.602708)

Drewniana cerkiew greckokatolicka pw. Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja z Myr Licejskich do Bari, pomimo, że została zbudowana w XX w., jest orientowana, zachowuje tradycyjną konstrukcję zrębową i cechy cerkwi łemkowskiej, choć bez wieży nad babińcem. O ile zresztą wiwtar (prezbiterium) i nawa kryją łamane dachy czterospadowe zwieńczone baniastymi hełmami, o tyle babiniec posiada zwykły trzyspadowy dach. Wszystkie kryte są blachą, nad każdą umieszczono także oryginalne krzyże z kolorowymi szkiełkami.  

Cerkiew wg tradycji została wybudowana 

w 1934 r. na miejscu poprzedniej pochodzącej z 1792 r. W czasie II wojny światowej świątynia została poważnie uszkodzona, jeden z eksplodujących pocisków wywołał pożar, który strawił cały ikonostas. W nieznanych okolicznościach zaginęły także księgi i przybory liturgiczne. 

Po wojnie świątynia przeszła w użytkowanie kościoła rzymskokatolickiego a dzięki pomocy Łemków zza oceanu została wyremontowana. Od lat 80. sprawowana tu jest także liturgia greckokatolicka, zaś w 2000 r. cerkiew na stałe wróciła pod jurysdykcję Kościoła Greckokatolickiego, jakkolwiek służy dziś wiernym obu obrządków. 

Wnętrze kryje piękny ikonostas, zestawiony 

z datowanych na XVIII w. ikon z nieistniejących cerkwi w Ruszelczycach i Leszczawce, przeniesionych tu z Działu Sztuki Cerkiewnej Muzeum-Zamku w Łańcucie. Najbardziej znany jest jednak Olchowiec z odpustu, przypadającego w święto patronalne cerkwi (22 maja naszej rachuby czasu), zwanego kermeszem.

Świątynia znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym z Tylawy na szczyt Baranie. Bezpośrednie dojście prowadzi przez oryginalny kamienny mostek na potoku Olchowczyk, datowany na wiek XIX.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...