Wiata na Baranim

49°26'12"N 21°35'51"E (49.436806, 21.597761)

Szczyt Baranie wg polskich map i opracowań posiada 754 m wysokości n.p.m ta sama góra jako Stavok wg strony słowackiej mierzy 752 m

 wysokości n.p.m., co tłumaczone jest różnicą w poziomach punktu odniesienia - Bałtyku dla strony polskiej i Adriatyku po stronie słowackiej. Dla obu stron jest za to bezspornie najwyższym wzniesieniem Beskidu Dukielskiego. Jak wspomniano wyżej, szczyt przyciągał turystów perspektywą wspaniałych panoram z wieży obserwacyjnej, której dziś już na nim nie ma.

Baranie pozostaje za to ważnym węzłem szlaków turystycznych. Przez szczyt przebiega niebieski szlak graniczny i słowacki czerwony. Przechodzi tędy także szlak żółty z Tylawy do Wyżnej Pisanej na Słowacji oraz zielony - na wzniesienie Skalne (715 m n.p.m.) na Słowacji. Od 2014 r. na szczycie znajduje się deszczochron, ustawiony przez Magurski Park Narodowy a nawiązujący architekturą do wiejskich brogów. Zbudowano go z drewna, jest zamykany i posiada okna, jest zatem doskonałym schronieniem w razie niepogody. Może pomieścić około 10 osób, dla których przygotowano stylowe ławy. Znajdują się tu także tablice z mapami.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...