Dukla

Trakt Węgierski 11, 38-450 Dukla
49°33'18"N 21°41'03"E (49.555092, 21.684214)

Dukla to miasteczko leżące w powiecie krośnieńskim, które zamieszkuje około 2100 mieszkańców. Pierwsza wzmianka o Dukli, jeszcze jako wsi, pochodzi z roku 1366, w którym pozostawała własnością rycerską rodu Bogoriów. Wywodzący się z niego Janusz Suchywilk, arcybiskup gnieźnieński, dokonał lokacji miejskiej osady w 1380 r.

Jej największy rozkwit przypada jednak na wiek XVIII, kiedy to na swoją siedzibę wybrał miasteczko Jerzy August Wandalin Mniszech. Wspierany przez żonę, Marię Amalię z Bruhlów, córkę wszechwładnego ministra Augusta III Sasa, uczynił z Dukli ośrodek życia kulturalnego i politycznego. Para ta nie tylko wzniosła wspaniały rokokowy pałac, ale dokończyła także dzieła budowy obu wspaniałych dukielskich kościołów, rozpoczęte przez ojca Jerzego, Józefa Wandalina Mniszcha, marszałka wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego.

Dzięki Mniszchom Dukla, choć dziś niewielka, posiada kilka znaczących zabytków. Są to przede wszystkim mieszczący dziś interesujące muzeum pałac Mniszchów, rokokowy kościół pw. św. Marii Magdaleny oraz bernardyńskie sanktuarium św. Jana z Dukli.

W samym rynku wart uwagi jest neogotycki ratusz z II poł. XIX w., kryjący w sobie fragmenty starszego budynku, zaś nieco dalej od centrum malownicze ruiny dawnej komory celnej, działającej tu jeszcze w XVI w. oraz synagogi z XVIII w. Można też wybrać się na pełen uroku dukielski kirkut, założony także w XVIII w.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...