Muzeum Historyczne w Dukli

Trakt Węgierski 5, 38-450 Dukla
49°33'25"N 21°41'05"E (49.556994, 21.684817)

Goszcząc w centrum Dukli zdecydowanie warto odwiedzić Muzeum Historyczne - Pałac, zlokalizowane w zespole pałacowo-parkowym Mniszchów z II połowy XVIII w.

Wzniesiony został na bazie starszego założenia przez Jerzego i Amalię jako późnobarokowa rezydencja magnacka w stylu francuskim, w typie „entre cour et jardin” (główny budynek leży na osi między dziedzińcem honorowym a ogrodem, znajdującym się na tyłach pałacu). Pomimo zniszczeń wojennych i przebudów zespół pozostaje jednym z najciekawszych przykładów takiego założenia, choć ogród francuski zastąpiony został parkiem krajobrazowym w stylu angielskim, co nieco dziś przetrzebionym. W parku zachowała się neogotycka kaplica Męcińskich, władających Duklą w XIX w.

Początki muzeum sięgają 1964 r., kiedy to w dawnym pałacu Mniszchów zorganizowana została wystawa poświęcona operacji karpacko-dukielskiej, największej bitwie górskiej II wojny światowej. Z czasem wystawa została powiększona i włączona do oficjalnego systemu muzealnego, stając się w 1972 r. odrębną placówką - Muzeum Braterstwa Broni w Dukli, a w 1991 r., Muzeum Historycznym - Pałac w Dukli, zyskując także - obok wojennego - profil regionalny.

Obecnie warto obejrzeć zarówno ekspozycje dotyczące dziejów Dukli oraz samego pałacu, jak i wystawy militarne, w większości dotyczące walk w Karpatach podczas I i II wojny światowej.

Od lat turystów przyciąga także skansen broni ciężkiej na dziedzińcu pałacu. Organizowane są również interesujące wystawy czasowe.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...