Złota Studzienka

49°31'58"N 21°42'20"E (49.533, 21.705611)

Złotą Studzienką” nazywane jest miejsce, w którym znajduje się kapliczka św. Jana z Dukli, wzniesiona nad źródełkiem wypływającym tu ze skały. Studzienka, jak wspomniano, znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym z Dukli na Cergową. Do “Złotej Studzienki” prowadzi także ścieżka przyrodnicza, rozpoczynająca się i kończąca w Cergowej.

Według miejscowej tradycji czy legendy, to właśnie w tym miejscu swoje pustelnicze życie rozpoczął św. Jan z Dukli, który urodził się ok. 1414 r. właśnie w pobliskiej Dukli. Zanim jeszcze złożył śluby zakonne, został pustelnikiem, mieszkając najpierw tu, pod Cergową, gdzie wykopał istniejąca do dziś studzienkę i nazwał ją “złotą”.

Kiedy jednak pasterze zaczęli zakłócać mu samotną ascezę, przeniósł się na położone dalej od osad wzgórze Zaśpit.  Dopiero później zdecydował się wstąpić do zakonu franciszkanów (następnie jego bernardyńskiej gałęzi), w którym pełnił funkcję gwardiana, m.in. w Krośnie i we Lwowie, ciesząc się ogromnym autorytetem. Zmarł w tymże Lwowie 29.09.1484 r. w opinii świętości. Jego liturgiczne wspomnienie przypada na 8 lipca.

Złota Studzienka nieustannie pozostaje celem pielgrzymek, w trzecią niedzielę lipca odbywają się tu msze święte odpustowe. 

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...