Rezerwat Tysiąclecia na Górze Cergowej

49°31'58"N 21°42'44"E (49.53295, 21.71245)

Leśny Rezerwat Tysiąclecia na Cergowej Górze powstał w 1963 r. i obejmuje powierzchnię 61,74 ha. Położony jest na północnym stoku góry Cergowa, porośnięty starą puszczą z drzewostanem bukowo-jodłowym, stanowiącym jeden z powodów powstania rezerwatu.  Przed laty rosło tu także wiele cisów, jednakże skutkiem coraz gęstszego drzewostanu i mniejszego dostępu do światła ich liczba spada. 

Warte uwagi jest jedno z większych w Polsce stanowisk kłokoczki południowej, która znalazła tu dobre warunki do odnawiania się. Wiosną pojawiają się jej kremowe kwiaty natomiast jesienią jasnoszare torebki nasienne, znane w tradycji ludowej, bowiem od wieków nasiona kłokoczki wykorzystywano do tworzenia różańców i biżuterii. 

W rezerwacie łanami kwitnie również miesiącznica trwała, tworząc jasnofioletowe kobierce. Jesienią wytwarza ona srebrne blaszki często nazywane „judaszowymi srebrnikami”. Rosną tu również rzadkie paprocie – języcznik zwyczajny i zanokcica skalna. 

Z fauny można tu spotkać jelenia, sarnę, dzika a nawet wilka i rysia. Z ptaków – gniazda zakładają orlik krzykliwy i puszczyk uralski.

Przez teren rezerwatu przechodzi żółty szlak z Dukli na Cergową i dalej na Piotrusia (728 m n.p.m.).

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...