Rezerwat przyrody Przełom Jasiołki

49°27'27"N 21°44'48"E (49.457667, 21.746722)

Rezerwat przyrody „Przełom Jasiołki” znajduje się na terenie Gminy Jaśliska, w obrębie Jaśliskiego Parku Krajobrazowego. Został utworzony w 1976 r. i zajmuje powierzchnię 123,41 ha. Ochroną objęto naturalne drzewostany porastające wyjątkowo atrakcyjny krajobrazowo rejon przełomowego odcinka rzeki Jasiołki. Tworzy ona w tym miejscu wąską i głęboko wciętą dolinę pomiędzy masywami: Ostrej (687 m n.p.m.) i Piotrusia (727 m n.p.m.). Miejscami dno doliny jest bardzo wąskie, zbocza strome i skaliste, sięgające nawet 30 m wysokości, miejscami szerokie na 700 m, zaś różnice wysokości sięgają 230 m. Tutejsze skalne nisze, języki osuwiskowe i pola rumowisk skalnych należą do największych w Beskidzie Niskim.

Objęty ochroną drzewostan to przede wszystkim żyzna buczyna karpacka, uznawana za pozostałość dawnej puszczy karpackiej, miejscami grądy. W rezerwacie znajduje się także jedno z największych w Polsce stanowisk języcznika zwyczajnego - jedynej w kraju paproci o nie podzielonych liściach, inna rzadka i chroniona paproć to pióropusznik strusi, rosnący w runie olszyny górskiej. W runie buczyny powszechna jest natomiast miesiącznica trwała, zwana w tradycji ludowej “nocną panną”, zapylana przez motyle nocne. W lecie podziwiać można rozległe kobierce kwitnącej na żółto smotrawy okazałej, powszechnej po południowej stronie granicy, wiosną zaś łany czosnku niedźwiedziego.

Z fauny obok jeleni i saren można obserwować dziki i kuny leśne, liczne gatunki ptaków, w tym rzadkie - orlika krzykliwego i bociana czarnego, który ma tu swoje siedlisko a z płazów m.in. żmiję zygzakowatą.

Przez rezerwat przechodzi zielony szlak z Tylawy do Barwinka.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...