Kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Jaśliskach

, 38-485 Jaśliska
49°26'24"N 21°48'06"E (49.44025, 21.801778)

Dominantą jaśliskiego rynku jest wspomniany kościół pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej, który został wybudowany w latach 1732-1756, dzięki fundacji biskupa przemyskiego Aleksandra Antoniego Fredro. Konsekrowany w 1756 r., 22 lata po śmierci fundatora, w 1912 r. został rozbudowany, zyskując połączenie przedłużonej wówczas nawy z wieżą - dzwonnicą oraz sklepienia. Choć ufundowany przez biskupa, łamie kanon, nie jest bowiem orientowany - prezbiterium skierowane jest niemal dokładnie na południe.

Jednonawowe wnętrze zachowuje cechy stylowe późnego baroku. Pięknie dziś odnowiony, architektoniczny ołtarz główny ujęty jest z każdej strony trzema kolumnami, w jego centrum króluje Matka Boska Jaśliska Królowa Nieba i Ziemi, której świątynia zawdzięcza status sanktuarium maryjnego. Malowany na desce obraz Madonny sygnowany jest datą 1634 i nazwiskiem Piotra Rafała Burnatowicza z Brzozowa, który to Brzozów był w okresie staropolskim główną siedzibą biskupów przemyskich. Część badaczy kwestionuje jednak tę datę i przesuwa czas powstania dzieła aż na XV w., przypisując Burnatowiczowi tylko rolę konserwatora.

Wątpliwości nie budzi królewski charakter przedstawienia Madonny, która obejmując lewą ręką Dzieciątko, w prawej dzierży berło. Obraz posiada srebrną pozłacaną sukienkę wykonaną w 1765 lub 1766 r. 10 czerwca 1997 r. wizerunek Matki Bożej Jaśliskiej koronował św. Jan Paweł II, podczas uroczystej Mszy Świętej na lotnisku w Krośnie

Z ołtarzem głównym współgrają stylowo ołtarze boczne przy tęczy, w polu głównym ołtarza po prawej warto zwrócić uwaga na rokokowy wizerunek św. Tekli, datowany na poł. XVIII w., uratowany cudem z pożaru plebanii w 1771 r.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...