Przymiarki

Przymiarki to wzniesienie w paśmie Wzgórz Rymanowskich, na wschód od górnej części Lubatowej, na zachód od Rymanowa-Zdroju, północ od Bałucianki i południowy wschód od Iwonicza-Zdroju. Posiada trzy kulminacje - najniższy jest wierzchołek zachodni, o nazwie Uhliska lub też Wólecka Góra, który ma wysokość 611 m n.p.m., część środkowa to Przymiarki – 626 m n.p.m. (od niej bierze nazwę całe wzniesienie), zaś najwyższy wierzchołek to Kopa – 640 m n.p.m.

Główna kulminacja jest niezalesiona i stanowi doskonały i licznie odwiedzany przez turystów punkt widokowy. Prowadzi tu zresztą ścieżka spacerowa z Rymanowa-Zdroju do Iwonicza- Zdroju, dlatego Przymiarki są często odwiedzane przez kuracjuszy, zaś fenomenalne walory widzianych stąd krajobrazów ściągają licznych fotografów.

Rozpościerają się stąd wspaniałe panoramy na Pogórza Karpackie (Strzyżowskie, Dynowskie i Ciężkowickie) oraz Doły Jasielsko – Sanockie na północ, zaś na zachód na Beskid Dukielski z Cergową oraz Pasmo Graniczne Beskidu Niskiego z Kamieniem nad Jaśliskami. Przy dobrej widoczności na lewo od charakterystycznej sylwetki Cergowej widać najwyższe partie Tatr słowackich z Gerlachem i Łomnicą na czele.

Ich identyfikację ułatwia tablica informacyjna z mapą, wypocząć można natomiast na umieszczonych na wzniesieniu ławach. Najbardziej jednak charakterystyczny dla góry jest wysoki krzyż, często wykorzystywany w impresjach na temat zachodzącego nad Przymiarkami słońca.

Pobierz aplikację