Rzeźby dawnych mieszkańców w Wołtuszowej

W bezpośrednim sąsiedztwie cerkwiska i przycerkiewnego cmentarza w Wołtuszowej znajduje się niecodzienna galeria. Tworzą ją drewniane rzeźby przedstawiające dawnych łemkowskich mieszkańców ich zajęcia, którymi się trudnili. Znajdziemy tu parę starszych, dostojnych gospodarzy w tradycyjnych strojach, młodszą Łemkinię ubijającą masło w maśniczce, muzykantów ze skrzypcami i harmonią oraz grającego na fujarce pasterza, któremu towarzyszą owce. Mamy też postać z siekierą - drwala oraz z młotem - kowala. Jest też myśliwy polujący na niedźwiedzia.

Kontynuacją tej galerii jest inna, zlokalizowana w dolinie potoku Czarny, na Polanie Horodziska, gdzie z kolei znalazły się przedstawienia beskidników, czyli beskidzkich zbójników, którym towarzyszy niejaka Hanka.

Warto odnotować, że jakkolwiek teren dawnej wsi pozostaje w rękach prywatnych, to nie tylko udostępniono go do zwiedzania, ale nadto wytyczono tematyczne ścieżki spacerowe, w tym trasę fitness. Przez Wołtuszową prowadzi też czerwony Główny Szlak Beskidzki oraz szlak tematyczny Jaga-Kora, poświęcony pamięci beskidzkich kurierów.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...