Chatka w Polanach Surowicznych

, 38-485 Polany Surowiczne
49°27'03"N 21°52'49"E

Odbudowana dzwonnica to nie jedyna atrakcja tego niezwykle klimatycznego miejsca, jakim są Polany Surowiczne. Warto tu odwiedzić choćby dawny cmentarz parafialny z kilkoma kamiennymi nagrobkami, m.in. z mogiłą lwowskiego lekarza, którego pokonała tu epidemia. Funkcjonuje tu także placówka Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki z Odrzechowej, który prowadzi tu letni wypas bydła, korzystając z klimatycznej infrastruktury w postaci wozów Drzymały.

Zainteresowanie “elektryków” polańską dzwonnicą nie jest niczym dziwnym, bowiem są oni związani z Polanami od lat. W 1981 r. rozpoczęła tu działalność studencka chatka turystyczna, którą założyli - w jednym z opuszczonych budynków Zakładu Karnego - studenci z Wydziału Elektrycznego Politechniki Warszawskiej. Stąd też nazwa Chałupa Elektryków. Obecnym Gospodarzem chatki jest właśnie Klub Turystyczny Elektryków "STYKI" przy Wydziale Elektrycznym PW.

Obiekt posiada około 40 miejsc noclegowych w dużej sypialni na górze oraz dwóch mniejszych na dole, wyposażonych w drewniane prycze. W chatce znajdują się dwie kuchnie oraz ogólnodostępna sala konsumpcji. Woda pitna znajduje się w studni oraz strumyku. Toalety, dalekie od luksusowych, znajdują się na zewnątrz budynku.

W Chacie nie ma prądu ale turyści przyjmowani są nieodpłatnie na zasadzie wykonania drobnych prac na rzecz tego miejsca. Tradycją Chałupy jest witanie Gości kubkiem z gorącą herbatą.

Pobierz aplikację

Geoportal