Tokarnia

49°25'57"N 22°01'55"E (49.432586, 22.032022)

Tokarnia jest najwyższym wzniesieniem malowniczego i pasjonującego krajoznawczo Pasma Bukowicy, w północno wschodniej części Beskidu Niskiego. Administracyjnie znajduje się na terenie sołectwa Karlików w Gminie Bukowsko. Samo Pasmo Bukowicy, na kresach którego zlokalizowanych było już kilka atrakcji, rozciąga się na obszarze kilkunastu kilometrów, pomiędzy dolinami Wisłoka na zachodzie i Osławy na wschodzie.

Szczyt posiada dwie kulminacje - niższy wierzchołek (776 m n.p.m.), zwany dawniej Wierchem Mendla, jest zalesiony, natomiast główna kulminacja (778 m n.p.m.), na której umieszczono maszt telefonii komórkowej, oferuje znaczne walory widokowe. Tokarnia to nazwa późniejsza, pochodząca od określenia pobliskiej wsi, wcześniej miejscowi Łemkowie zwali wzniesienie po prostu Magurą.

Ze szczytu, przy dobrej pogodzie, podziwiać można rozległą panoramę. W kierunku północnym na Pogórze Bukowskie, w kierunku południowo-wschodnim na Bieszczady, zaś w kierunku zachodnim na Beskid Niski. Przy dobrej widoczności dostrzec można również Tatry oraz wzniesienia słowackiego Vihorlatu.

Przez szczyt przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki, którym można dojść na Tokarnię od strony Puław lub Karlikowa. Można tu także przywędrować żółtym szlakiem z Woli Piotrowej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...