Jeziorko Bobrowe

49°18'45"N 22°12'26"E (49.3125, 22.2075)

Jeziorko Bobrowe znajduje się u podnóża północnych stoków Chryszczatej (997 m n.p.m.), pomiędzy nieistniejącymi wioskami Huczwice i Sukowate. Jezioro nie jest naturalne, jego istnienie to wynik spiętrzenia wody na górskim strumieniu, dzięki któremu powstało zajmujące ok. 4 ha rozlewisko.

W ramach programu reintrodukcji, wprowadzono tu bobry, które - znajdując tu doskonałe warunki do życia, szybko zasiedliły ten teren. Z jeziorka sterczą charakterystyczne kikuty zalanych drzew a jego brzegi porośnięte są olszyną. Rośnie tu również sitowie leśne, wiązówka błotna, trzcina pospolita, pałka szerokolistna.

W 2014 r. Nadleśnictwo Baligród nad samym brzegiem postawiło dużą, zadaszoną platformę widokową, która jest doskonałym punktem obserwacyjnym na jeziorko. Oprócz bobrów można tu podglądać bociana czarnego, czaple, żubry, jelenie a wśród płazów: traszki, żaby trawne, kumaki górskie, rzekotki drzewne i inne. Warto też wspomnieć, że okoliczne lasy zamieszkują rzadkie gatunki sów, w tym sóweczka i puszczyk uralski.

Obok wiaty znajdują się ławki oraz stojak na rowery. Przy jeziorku znajduje się także drewniana kapliczka upamiętniająca 50-tą rocznicę powstania koła łowieckiego "Jarząbek" w Baligrodzie.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...