Wiata przy ścieżce Lasumiła

49°15'41"N 22°17'48"E (49.261642, 22.296867)

W okolicy Jabłonek znajduje się bardzo ciekawa atrakcja turystyczna – Lasumiła – czyli najgrubsza jodła w Polsce. Aby do niej trafić, należy, jadąc z Baligrodu, skręcić w Jabłonkach tuż przed mostem w lewo, w miejscu, w którym postawiono odpowiedni drogowskaz. Następnie, po kilku kilometrach, dotrzemy do miejsca, w którym znajduje się duża wiata oraz zespół stawów.

Wiata, kusząca wędrujących w kierunku słynnej jodły, została wybudowana przez Nadleśnictwo Baligród. Wzniesiony z drewna obiekt cechują pokaźne rozmiary, może pomieścić około 30 osób. Pod zadaszeniem, na wysypanym żwirku znajduje się kilka ławek i stołów. Jest tu również duży piec, na którym można ugotować zupę czy też wodę w czajniku, obok pozostawiono zapas drewna opałowego. W sąsiedztwie wiaty znajduje się także miejsce na zapalenie ogniska.

Wiata jest malowniczo położona, w otoczeniu lasu i łąk, tuż nad stawami, które pełnią rolę zbiornika retencyjnego i pożarowego. Od tego miejsca rozpoczyna się wyznakowana ścieżka do Lasumiłej.

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...