Cisna

Cisna 49, 38-607 Cisna
49°12'39"N 22°19'45"E (49.210992, 22.329283)

Cisna to niewielka wieś (niespełna 500 mieszkańców) położona w powiecie leskim nad rzeką Solinką, powszechnie jednak kojarzona jako jeden z najważniejszych bieszczadzkich ośrodków turystycznych.

Została założona przed 1552 r. w dobrach rodu Balów, w kolejnych wiekach należała do Bełżeckich, Lubomirskich i Urbańskich, w końcu z ręką Teresy Urbańskiej stała się własnością Antoniego Fredro. Pod koniec XVIII w. Cisną odziedziczył syn Teresy i Antoniego Jacek Fredro, skądinąd ojciec słynnego komediopisarza. Jacek w pierwszych latach XIX w. stworzył tu znaną hutę żelaza, w której produkowano garnki i narzędzia, a także krzyże nagrobne.

Jeszcze silniejszym impulsem rozwojowym stała się wąskotorowa kolejka leśna do Nowego Łupkowa, rozbudowana w 1904 r. o linię do Kalnicy. W jakiejś mierze dzięki kolejce oraz funkcjom targowym a także odkrywanym już wówczas walorom turystycznym, lata międzywojenne były dla osady okresem rozwoju - Cisna była jedną z większych i zasobniejszych wsi w Bieszczadach. Skutkiem jednak II wojny światowej, zmagań z UPA i towarzyszących im wysiedleń, wieś znacznie się wyludniła, do dziś nie osiągając liczby mieszkańców z 1939 r.

Dziś Cisna jest jednym z najpopularniejszych miejsc wypoczynkowych w Bieszczadach oraz dogodną bazą wypadową w góry.

Obok lokalnych galerii i jadłodajni, z legendarną Siekierezadą na czele, do głównych atrakcji należy kolejka wąskotorowa na trasie Majdan-Przysłup. Co roku Cisna jest także miejscem startu i mety jednego z najtrudniejszych biegów górskich w Polsce – Biegu Rzeźnika, odbywającego się w okolicy długiego weekendu czerwcowego. Nie można też nie wspomnieć o corocznych Bieszczadzkich Spotkaniach ze Sztuką “Rozsypaniec” oraz piosence K. Prońko “Deszcz w Cisnej”, która utrwaliła status miejsca kultowego.

Przez miejscowość przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...