Pomnik upamiętniający katastrofę śmigłowca

49°12'15"N 22°20'00"E (49.204233, 22.333433)

Wędrując czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Cisnej na Jasło natkniemy się na obelisk upamiętniający katastrofę lotniczą, do której doszło 10 stycznia 1991 r.

Kręcono wówczas w okolicy Cisnej materiał telewizyjny do głośnego wówczas programu „Magazyn Kryminalny 997”, a konkretnie do odcinka poświęconego znalezieniu w niedalekiej Dołżycy zwłok kobiety. Celem tragicznego lotu było nakręcenie przez filmowców ujęć przelotu śmigłowca - dlatego cała ekipa telewizyjna pozostała na ziemi. Kiedy jednak śmigłowiec Mi-8 ze 103 Pułku Lotniczego Nadwiślańskich Jednostek Wojskowych Ministerstwa Spraw Wewnętrznych wzbił się w powietrze, zamiast dokonać planowanego przelotu, spadł nagle na stok zalesionej góry. Jako, że cały lot miał być rejestrowany, kamery nagrały wypadek, w którym przepadł jednak cały dotąd zrealizowany materiał.  

Obelisk został postawiony w miejscu katastrofy w 1992 r., umieszczono na nim tablicę z nazwiskami ofiar oraz metalowe części z wraku rozbitego śmigłowca. Zginęło 10 osób, jeden cywilny pracownik Komendy Wojewódzkiej Policji w Krośnie oraz 9 funkcjonariuszy policji - w tym pilot maszyny.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...