Źródła wody mineralnej w Lesku

Źródlana , 38-600 Lesko
49°28'22"N 22°20'33"E (49.473022, 22.342689)

Wymieniając atrakcje Leska nie sposób pominąć faktu, że posiada ono tradycje zdrojowe i źródła wód mineralnych. Wody znane były już w XIX w., tradycje uzdrowiskowe sięgają natomiast okresu międzywojennego - istniał tu wówczas punkt zdrojowy a nawet powstał niewielki zakład przyrodoleczniczy.

Była to wówczas jedna z największych atrakcji w mieście, odwiedzana przez wielu letników. Do punktu zdrojowego doprowadzono wodę siarczkową z 14 źródeł, sześć z nich ujęto w postaci ocembrowanych studni. W 1936 r. powstała pierwsza infrastruktura zdrojowa – zaczęto urządzać pijalnię wód, kabiny do natrysków a nawet pawilon muzyczny. Źródłom nadano imiona osób, które zasłużyły się dla Leska: Jadwiga, Józef, Julian, Mieczysław, Antoni, Marian. Źródła zostały przebadane i okazało się, że jedno z nich zawiera dużą ilość siarki oraz węglany alkaliów soli i potasu - cenne właściwości lecznicze w przypadkach chorób nerek.

Obecnie pozostałością po dawnych urządzeniach są ocembrowane studnie sześciu źródeł, figurka Matki Boskiej z napisem „Uzdrowienie chorych”, pamiątkowy kamień usytuowany po śmierci marszałka Józefa Piłsudskiego oraz kamienny stolik z szachownicą.

Ulicą Źródlaną biegnie szlak koloru zielonego z Leska do Zwierzynia.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...