Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe

Uherce Mineralne (dawna stacja PKP) 62a, 38-623 Uherce Mineralne
49°27'54"N 22°23'58"E (49.46525, 22.399475)

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to jedna z najnowszych bieszczadzkich atrakcji. Powstała w 2014 r. a rok później zyskała tytuł Najlepszego Produktu Turystycznego w Polsce, przyznawany przez Polską Organizację Turystyczną.

Główna stacja drezyn znajduje się w budynku dawnej stacji PKP w Uhercach Mineralnych. Do ich ruchu wykorzystywana jest przebiegająca przez Uherce linia kolejowa nr 108, wybudowana za czasów Franciszka Józefa I. Od 2013 r., z uwagi na zły stan torowiska, definitywnie wyłączono z eksploatacji odcinek Nowy Zagórz – Krościenko a następnie przekazano jego część Gminie Olszanica, co umożliwiło stworzenie ruchu drezynowego.

Bieszczadzkie Drezyny Rowerowe to połączenie tradycji kolejarskich i turystyki aktywnej. Pomarańczowe drezyny są 4-osobowe przy czym dwie osoby pedałują a dwie na tylnej ławce odpoczywają. Drezyny – jak dawniej pociągi – wyruszają w kolumnie wg rozkładu jazdy na kilka tras, różniących się długością. Turyści dostają tradycyjne bilety w postaci tekturowych bloczków z dziurką po kasowniku. Stacja kolejowa została gruntownie wyremontowana, zarówno w środku jak i na zewnętrznych ścianach namalowane są postacie ubrane w stroje z czasów Franciszka Józefa, ale o prawdziwych twarzach osób, które przyczyniły się do powstania tej atrakcji. Wewnątrz można kupić unikatowe pamiątki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...