Rezerwat przyrody Przełom Sanu nad Grodziskiem

49°25'28"N 22°24'00"E (49.424639, 22.400167)

W sąsiedztwie zapory i elektrowni w Zwierzyniu znajduje się rezerwat przyrody Przełom Sanu pod Grodziskiem. Powstał w 2003 roku na powierzchni 100,24 hektarów w obrębie trzech wsi: Zwierzyń (gmina Olszanica), Bereźnica Niżna (gmina Solina) oraz Średnia Wieś (gmina Lesko) w powiecie leskim.

W granicach rezerwatu znajduje się przełomowy odcinek Sanu wraz ze wzgórzem Grodzisko, które porośnięte jest cennymi kompleksami leśnymi z licznymi gatunkami roślin chronionych i rzadkich w runie. San kończy w tym miejscu długie zakole, które zatacza od zapory w Myczkowcach poprzez Zwierzyń i z powrotem w kierunku Myczkowiec.

Dominuje tu las mieszany z grądem subkontynentalnym oraz żyzną buczyną karpacką. Na północno-zachodnich stokach Grodziska występują bardzo rzadkie fragmenty leśne z przewagą klona jawora, w których rośnie cenny gatunek paproci o niepodzielonych liściach - języcznik zwyczajny.

Wśród roślin runa wspomnieć trzeba szczególnie rośliny rzadkie i chronione takie jak kruszczyk szerokolistny i siny, tojad mołdawski czy lulecznica kraińska. Stwierdzono tu występowanie ponad 130 gatunków ptaków, z których większość stanowią lęgowe. W rejonie rezerwatu można obserwować m.in. czaple siwe, zimorodki, brodźce piskliwe, krzyżówki a także bociany czarne oraz krążące szeroko orliki krzykliwe.

Wschodnią granicą rezerwatu przebiega zielony szlak pomiędzy Zwierzyniem a Myczkowem.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...