Korbania

49°17'03"N 22°22'14"E (49.284325, 22.370633)

Korbania, czasami też nazywana Patrolą lub Patryją, to szczyt w Bieszczadach Zachodnich, w paśmie Łopiennika i Durnej o wysokości 894 m n.p.m. Góra jest niepozorna, niemal w całości zalesiona – za wyjątkiem łąk w okolicy przełęczy Hyrcza z widokiem na dawną wieś Tyskowa oraz partii szczytowych. Przez kulminację wzniesienia przebiega północna granica Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

W 2014 r. na szczycie Korbanii Nadleśnictwo Baligród wybudowało 6-cio metrową wieżę widokową, stanowiącą nową, popularną atrakcję turystyczną. Roztacza się z niej wspaniała panorama na Jezioro Solińskie, pasmo Otrytu oraz najwyższe bieszczadzkie szczyty - pasmo Smereka, Połoninę Wetlińską, Bukowe Berdo, Krzemień i Tarnicę. Identyfikację poszczególnych pasm i kulminacji ułatwiają opisane panoramy i tablice informacyjne.

Infrastrukturę uzupełnia drewniana zamykana chatka, w której można schronić się w czasie deszczu a nawet przenocować. Znajdują się tu także miejsce na ognisko oraz ławostoły.

Na szczyt wyznakowano kilka wariantów dojścia - można dotrzeć tu m.in. zielonym szlakiem z Bukowca oraz czerwonym w formie pętli, również z Bukowca.

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...