Rezerwat przyrody Na Opalonym

49°34'18"N 22°35'14"E (49.571667, 22.5875)

Leśny rezerwat "Na Opalonym" powstał w 1996 r., na terenie miejscowości Wojtkowa i Wojtkówka w gminie Ustrzyki Dolne, na obszarze Nadleśnictwa Bircza. Położony jest w Paśmie Braniowa, na północno-zachodnim stoku masywu Na Opalonym (570 m n.p.m.) i zajmuje powierzchnię 216,98 ha.

Celem jego powołania jest ochrona naturalnych zbiorowisk buczyny karpackiej porastającej zbocze poprzecinane licznymi potokami i strumykami - ze względów naukowych, dydaktycznych i krajobrazowych. Największym z potoków jest Turczański. Rosnący tu starodrzew jaworowo-bukowo-jodłowy oceniany jest na ponad 100 lat, szereg drzew osiąga wymiary od 300 do 450 cm w obwodzie w pierśnicy. Buczynie towarzyszą fragmenty bagiennej olszyny górskiej. Łącznie odnotowano tu ponad 170 taksonów.

Las jest miejscem gniazdowania wielu ptaków, m. in. tych rzadkich - bociana czarnego, puchacza, orlika krzykliwego, obserwować tu można także m.in. kobuza, gołębiarza i trzmielojada a nawet odnotowano obecność orła przedniego.

Rezerwat znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Gór Słonnych. Walorem przyrody nieożywionej jest obecność na tym obszarze źródeł słonych o składzie chemicznym zbliżonym do wartości jakie mają źródła w Iwoniczu-Zdroju oraz Rymanowie-Zdroju.

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...