Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego w Ustrzykach Dolnych

Bełska 7, 38-700 Ustrzyki Dolne
49°25'50"N 22°35'13"E (49.430694, 22.586983)

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji Ustrzyk Dolnych jest Muzeum Bieszczadzkiego Parku Narodowego, które aktualnie jest przebudowywane i unowocześniane, zyska m.in. wiele elementów multimedialnych oraz pełen dostęp dla osób niepełnosprawnych.

Początki muzeum sięgają 1968 r. kiedy to z inicjatywy Społecznego Komitetu Organizacyjnego Muzeum Fauny Bieszczadzkiej rozpoczęto gromadzenie eksponatów przyrodniczych. Siedzibę obecnego muzeum wybudowano w 1986 r. a w 1991 r. budynek przekazano Bieszczadzkiemu Parkowi Narodowemu. Powstał ośrodek, który prowadzi nie tylko działalność muzealną ale także naukową i dydaktyczną.

W Muzeum znalazły się następujące ekspozycje tematyczne: Bieszczady dawniej i dziś, Biologia i systematyka świata zwierząt, Wybrane zagadnienia z paleontologii, Geologia Bieszczadów na tle Karpat, Geomorfologia, Hydrologia, Klimat i gleby Bieszczad, Plan ochrony Bieszczadzkiego Parku Narodowego, Flora i zbiorowiska roślinne oraz fauna Bieszczadów. Oprócz tego organizowane są wystawy czasowe.

W zbiorach muzeum możemy zobaczyć m. in. pokaźnych rozmiarów niedźwiedzia brunatnego, którego ustrzelenie przypisuje się Piotrowi Jaroszewiczowi – dawnemu premierowi Polski. W ekspozycji „Wybrane zagadnienia z paleontologii” na szczególną uwagę zasługuje nosorożec włochaty, odnaleziony w 1929 r. w Staruni na Podkarpaciu. Znajdował się w ziemi, zakonserwowanej ropą naftową i solanką.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...