Żuków

49°24'21"N 22°32'31"E (49.406014, 22.542211)

Żuków to pasmo górskie o długości około 25 km, należące do Gór Sanocko-Turczańskich. Ciągnie się od Uherzec Mineralnych na północnym zachodzie po granicę polsko-ukraińską na południowym wschodzie i wioski Bystre oraz Michniowiec. Po stronie ukraińskiej jej przedłużeniem jest Magura Łomniańska. Grzbietem Żukowa przebiega Główny Wododział Europejski Kontynentalny, który rozdziela zlewnię Morza Bałtyckiego i Morza Czarnego. Do tej drugiej należy rzeka Strwiąż, która przepływa przez Ustrzyki Dolne. Na zboczach Żukowa od 1931 r. działało ogromne szybowisko górskie, znane w całej Europie. Zagospodarowano pod tym kątem pasmo Żukowa i Działu oraz okoliczne wioski: Ustianową i Równię. Wówczas wspomniane pasma były nie zalesione. Równolegle do szybowiska funkcjonował tutaj Wojskowy Obóz Szkoleniowy, w którym odbywały się kursy m. in. dla uczniów szkoły w Dęblinie. Po wybuchu II wojny światowej teren ten został zajęty przez Niemców, infrastruktura została zniszczona a szybowce wywiezione. Do dnia dzisiejszego zachowały się fragmenty podmurówek na punkcie widokowym obok Holicy.

Przez pasmo Żukowa przechodzi niebieski szlak graniczny oraz wyznakowane przez Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne ścieżki spacerowe.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...