Pole namiotowe na Przełęczy nad Żłobkiem

49°21'04"N 22°41'01"E (49.351378, 22.683619)

Duża obwodnica bieszczadzka przebija się przez pasmo Żukowa, pomiędzy miejscowościami Rabe i Żłobek. Na tej niewielkiej przełęczy Nadleśnictwo Ustrzyki Dolne zorganizowało warte polecenia pole namiotowe. Na jego terenie znajduje się duża wiata z ławkami i stołami, w której można schronić się w przypadku złej pogody lub odpocząć. Są tu również zewnętrzne ławki, wyznaczone zostało miejsce na ognisko, ustawiona toaleta “sławojka”, znalazły się tu także kosze na śmieci oraz wyznakowano duży parking.

W 2018 r. odsłonięto na Przełęczy nad Żłobkiem dwa pomniki. Pierwszy z nich to obelisk postawiony w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę natomiast drugi to krzyż upamiętniający 250-lecie zawiązania konfederacji barskiej. W 1769 r. w okolicy tego miejsca został ranny w bitwie określanej jako bitwa pod Hoszowem rotmistrz przemyski Franciszek Pułaski, stryjeczny brat Kazimierza Pułaskiego. Zmarł wskutek odniesionych ran w Lesku, w leskim kościele jest również pochowany, o czym przypomina jego epitafium.

Przez przełęcz przebiega Główny Wododział Europejski oddzielający zlewiska Morza Bałtyckiego od Czarnego. Dopełnieniem infrastruktury są tablice informacyjne.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...