Wodospad Szepit

49°12'35"N 22°33'18"E (49.209958, 22.555072)

Jedną z największych atrakcji okolic Zatwarnicy jest wodospad o nazwie “Szepit”. Wiedzie do niego szutrowa droga, którą poprowadzono m. in. szlak na Dwernik Kamień (1004 m n.p.m.) oraz ścieżkę historyczno-przyrodniczą wokół Zatwarnicy. Wodospad znajduje się na potoku Hylaty, jest uważany za najwyższy i najbardziej efektowny wodospad w polskich Bieszczadach. Tworzy go strumień wody o wysokości kilku metrów, który spada kaskadami po sporych rozmiarów piaskowcowych płytach skalnych. Zresztą zdaje się, że opinia o Szepicie jako największym wodospadzie w Bieszczadach pochodzi z czasów przed jego dewastacją w latach 60. XX w. A dokonało jej wojsko podczas budowy drogi -  pozyskiwano bowiem stąd kamienie, wysadzając je w powietrze. Skutkiem czego wodospad nie tylko przesunął się nieco do góry, ale i zmniejszył.

Do wodospadu można zejść metalowymi schodkami, na których końcu znajduje się niewielki taras, na 3-4 osoby. Można z niego podziwiać Szepit w całej okazałości. Ustawiono tu również tablice informacyjne oraz ławki, na których można odpocząć. W potoku Hylaty spotyka się kilka górskich gatunków ryb, w tym pstrąga potokowego i strzeblę potokową oraz ślady żerowania polującej na nie wydry. Od 1998 r. wodospad ma status pomnika przyrody nieożywionej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...