San

49°13'09"N 22°37'55"E (49.219247, 22.631989)

San to największa rzeka na terenie województwa podkarpackiego, nie licząc rzecz jasna Wisły, stanowiącej jego północno-zachodnie rubieże. Źródła Sanu znajdują się na granicy polsko-ukraińskiej, wypływa bowiem rzeka spod szczytu Piniaszkowy (960 m n.p.m.). Początkowo, kiedy jest jeszcze małą rzeką, mocno się wije i meandruje pomiędzy górami, przez 54 km stanowiąc granicę polsko-ukraińską.

Na wysokości Smolnika odbija od granicy - a właściwie granica odbija od rzeki - i płynie pod pasmem Otrytu. W Solinie rzeka San została przegrodzona zaporą, dzięki której powstało Jezioro Solińskie, zaraz za nim znajduje się kolejna zapora - w Myczkowcach, dzięki której powstało z kolei Jezioro Myczkowieckie. Następnie przepływa przez Lesko, Sanok, Dynów, Przemyśl, Jarosław i na wysokości Sandomierza wpada do Wisły. Długość rzeki wynosi 444 km.

Górny odcinek Sanu jest zasobny w ryby a odcinek od Zwierzynia do ujścia Hoczewki to specjalne łowisko ochronne. Jest to raj dla wędkarzy muchowych. Dopuszczona metoda połowu to "sztuczna muszka" i obowiązuje zasada "złów i wypuść" popularnie zwana „no kill”. Występują tu pstrągi potokowe, lipienie jak również głowacice.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...