Zagroda żubrów w Mucznem

, 38-713 Muczne
49°08'30"N 22°42'47"E (49.141711, 22.713139)

Pokazowa zagroda żubrów położona jest na terenie Nadleśnictwa Stuposiany, przy drodze Stuposiany – Tarnawa Niżna, ok. 2 km przed miejscowością Muczne. Rozciągając się nad potokiem Czerwonym zajmuje powierzchnię ok. 7 ha i daje szansę na obserwowanie zwierząt w ich naturalnym środowisku. Podglądanie zwierząt ułatwiają specjalne tarasy widokowe, stworzone z myślą o turystach. A tych jest tu wyjątkowo dużo, bowiem od czasu powstania zagrody w 2012 r. nieustannie bije ona rekordy popularności, tym bardziej, że jest to atrakcja bezpłatna.

Trzeba bowiem wiedzieć, że bieszczadzka populacja żubrów, licząca około 660 sztuk, jest dziś największą w całej Europie. Jej współczesne dzieje nie są bynajmniej długie, bowiem żubry w Bieszczady zostały sprowadzone w 1963 r., a pierwsza aklimatyzacyjna zagroda zlokalizowana była właśnie w Nadleśnictwie Stuposiany. Wypuszczone na wolność w 1964 r. osobniki dały początek bieszczadzkiej gałęzi białowiesko-kaukaskiej linii żubra.

W samej zagrodzie znalazły się zwierzęta przywiezione ze Szwajcarii i Francji, potem stado “pokazowe” uzupełniły żubry z Niemiec i z Bieszczadów. Urodziły się także pierwsze młode. Głównym celem powstania zagrody nie była jednak funkcja turystyczna ale poprawa kondycji genetycznej populacji bieszczadzkiej. Po okresowym pobycie w zagrodzie zwierzęta wypuszczane są na wolność w jej bezpośrednim sąsiedztwie - leśnicy liczą, że dzięki temu odtworzone zostanie stado “Górny San”.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...