Centrum Promocji Leśnictwa w Mucznem

Muczne 2, 38-713 Lutowiska
49°07'50"N 22°44'46"E (49.130783, 22.746256)

Muczne to najmłodsza osada w Dolinie Górnego Sanu, powstała bowiem dopiero w XIX w., zamieszkuje tu zaledwie 40 – 50 osób, ale cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów. Powodem jest zarówno Bukowe Berdo, na które wiedzie stąd najwygodniejszy szlak, jak i wspomniana pokazowa zagroda żubrów. A ostatnio także Centrum Promocji Leśnictwa, zarządzane przez Nadleśnictwo Stuposiany.

Budynek, stanowiący dziś siedzibę imponującego Centrum Promocji Leśnictwa, powstał jako hotel dla robotników leśnych w 1972 r. Już jednak w 1976 r. cały teren Mucznego znalazł się w specjalnej strefie zarządzanej przez władze komunistyczne,  w 1977 r. wioska zmieniła nawet nazwę na Kazimierzowo. Podobno na cześć legendarnego płk Kazimierza Doskoczyńskiego, który w Mucznem był komendantem hotelu myśliwskiego Urzędu Rady Ministrów, zarządzał także ośrodkami w Arłamowie i Trójcy, i to aż do 1981 r. Wraz ze zmianą ekipy partyjno-rządowej opuścił Muczne, które powróciło do dawnej nazwy, a hotel zaczął znów gościć leśników i turystów. Jesienią 2013 r. doczekał się szeroko zakrojonych prac, dzięki którym zyskał wygląd, dający mu prawo do bycia “wizytówką polskiego leśnictwa”.

W skład CPL, obok hotelu, wchodzi pawilon wystawowy – muzeum, w którym prezentowane są ekspozycje fauny bieszczadzkiej, połączone z elementami botanicznymi. Na wystawach możemy podziwiać na przykład jelenia lub żubra w naturalnym dla niego środowisku i to w poszczególnych porach roku. Całość dopełniona jest wielkoformatowymi zdjęciami. Muzeum opiera się na nowoczesnych technologiach, przewodnicy oprowadzający mogą podświetlać konkretne panele a także uruchamiać dźwięki, np. głosy poszczególnych ptaków. Wystawę można zwiedzać samodzielnie lub z przewodnikiem, a następnie wybrać się na stworzone w bezpośrednim sąsiedztwie budynku arboretum “Krzewy Polskie”.

Centrum Promocji Leśnictwa znajduje się tuż przy początku żółtego szlaku na Bukowe Berdo.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...