Leśniczówka Brenzberg

49°07'53"N 22°45'49"E (49.131661, 22.763636)

Leśniczówka Brenzberg to zarówno pomnik w miejscu zbrodni dokonanej przez UPA, jak i ścieżka przyrodniczo-historyczna. Leśniczówka mieściła się na stokach Jeleniowatego, by do niej dotrzeć, należy około 1,5 km za Mucznem zatrzymać się na dużym parkingu i wyruszyć wyznakowanym szlakiem. W miejscu rozpoczęcia ścieżki stoi tablica informacyjna nawiązująca do dziejów miejsca, zaś w miejscu, w którym stała leśniczówka, ustawiono kolejne tablice, obelisk oraz krzyż. 

Liczba zamordowanych tu osób wg relacji wyniosła aż 74, była to zatem największa zbrodnia UPA w Bieszczadach. Dokonano jej w nocy z 15 na 16 sierpnia 1944 r., a wśród ofiar byli polscy uchodźcy z Wołynia oraz inni, cofający się przed nadchodzącym frontem, ponadto leśnicy i kolejarze, przyjęci pod dach leśniczówki Brenzberg na Jasionowie przez leśniczego Franciszka Króla. Ciała mężczyzn, kobiet i dzieci nie miały ran postrzałowych były okaleczone nożami i narzędziami rolniczymi.

W miejscu pamięci, na polanie po lewej stronie, znajduje się ogrodzona sterta kamieni po leśniczówce jak również fragmenty podmurówki. Po przejściu aleją dochodzimy do pamiątkowego głazu oraz krzyża.

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...