Wiata w Smereku

, 38-607 Smerek
49°10'57"N 22°25'48"E (49.182694, 22.43025)

Schodząc czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim z Okrąglika i Fereczatej trafiamy do wsi Smerek, niewielkiej, ale w sezonie turystycznym bardzo gwarnej. Powstała nad potokiem Niedźwiedź, w bieszczadzkich dobrach Kmitów w XVI w. W 1939 r. liczyła ponad 900 mieszkańców, dziś jest ich ok. 130.

Początkowo czerwony szlak wiedzie pomiędzy zabudowaniami wsi, gdzie przeważają kwatery prywatne oraz pensjonaty, a następnie dochodzi do drogi wojewódzkiej 897 z Wetliny do Cisnej i podąża właśnie w kierunku Cisnej. Tuż przy drodze i szlaku, po prawej stronie, nad rzeką Wetlinką, stoi drewniana wiata zbudowana przez Nadleśnictwo Cisna. Można w niej odpocząć lub też schronić się w przypadku złej pogody. Wewnątrz znajdują się ławki oraz stoły, a przed wiatą wyznaczono miejsce na rozpalenie ogniska. Bezpośrednio przy schronie płynie rzeka Wetlinka, która swoje źródła ma pod Przełęczą Wyżną i jest prawym – największym dopływem rzeki Solinki. W okresie letnim jest to bardzo dobre miejsce do leżakowania i zażywania kąpieli rzecznych. Wiata położona jest na terenie Ciśniańsko – Wetlińskiego Parku Krajobrazowego.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...