Połonina Wetlińska

Połonina Wetlińska to dość długi masyw (8 km), składający z kilku wierzchołków, spośród których najwyższy jest Roh (1255 m n.p.m.). Należy ona do najczęściej odwiedzanych miejsc w Bieszczadach, choć większa jej część znajduje się w granicach Bieszczadzkiego Parku Narodowego.

Najwyższe partie pasma pokrywają łąki o charakterze subalpejskim (czyli połoniny), pokryte cenną roślinnością, spotyka się tu rzadkie gatunki, takie jak m.in. tojad bukowiński i wschodniokarpacki, chaber Kotschyego czy turzycę dacką. Co ciekawe, jeszcze przed II wojną światową Połonina Wetlińska - podobnie jak i inne bieszczadzkie połoniny, były użytkowane gospodarczo, Bojkowie wypasali na nich bydło i owce. Nawiązując do dawnych tradycji od 2020 r. BPN ponownie zezwolił na wypas i wybudował przy szlaku bacówkę.

Do niedawna symbolem Połony Wetlińskiej i jednym ze znaków rozpoznawczych Bieszczadów było tutejsze, najwyżej położone w Bieszczadach schronisko – Chatka Puchatka. Od 2020 r. trwają jednak prace nad jego zastąpieniem przez znacznie nowocześniejszą stację edukacyjną Parku.

Z Połoniny rozpościera się rozległa panorama, zobaczymy Połoninę Caryńską, Tarnicę, Bukowe Berdo, Pikuj i Ostrą Horę po stronie ukraińskiej, pasmo graniczne z obiema Rawkami, Otryt, a nawet zaporę na Jeziorze Solińskim. Przy bardzo dobrej przejrzystości powietrza zobaczymy odległe szczyty Gorganów czy Tatry. Przez całe pasmo przebiega czerwony Główny Szlak Beskidzki.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację