Przełęcz Wyżna

Przełęcz Wyżna w sezonie turystycznym to niewątpliwie najbardziej oblegane i rozpoznawalne miejsce w Bieszczadzkim Parku Narodowym. Stąd bowiem prowadzi najłatwiejszy i najszybszy szlak na Połoninę Wetlińską, a tym samym do najwyżej położonego schroniska w Bieszczadach – Chatki Puchatka.

Przełęcz Wyżna oddziela Pasmo Działu od Połoniny Wetlińskiej i znajduje się na wysokości 872 m n.p.m. Roztaczają się z niej widoki na Połoninę Caryńską, Szeroki Wierch z Tarnicą oraz na samą Chatkę Puchatka. W nocy z kolei, jest to doskonałe miejsce do obserwacji gwiazd. Przy małym zanieczyszczeniu nieba sztucznym światłem widać stąd gołym okiem aż 7000 gwiazd i drogę mleczną. W sezonie letnim prowadzone są tu zresztą pokazy gwiezdnego nieba z udziałem specjalistycznego sprzętu.

Na samej Przełęczy znajduje się bar „U Górala”, duży parking oraz toalety. Idąc nieco w kierunku schroniska zobaczymy dwa pomniki: pierwszy poświęcony Jerzemu Harasymowiczowi a drugi "Ofiarom gór i ratownikom niosącym im pomoc". Obok znajduje się niewielka galeria, gdzie można zakupić rzeźby mieszkającego tam artysty.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację