Wiata na Połoninie Caryńskiej

49°08'17"N 22°35'02"E (49.138278, 22.584139)

Dla wszystkich turystów, wędrujących na Połoninę Caryńską czerwonym Głównym Szlakiem Beskidzkim od strony Ustrzyk Górnych, Bieszczadzki Park Narodowy udostępnił deszczochron, w którym można się nie tylko schronić ale również odpocząć. Wiata położona jest na wysokości około 930 m n.p.m. i mniej więcej w połowie drogi z Ustrzyk Górnych na niższy szczyt (1230 m n.p.m.).

Deszczochron jest w całości drewniany, pokryty gontem, co stanowi nawiązanie do dawnej architektury Bojków, zamieszkujących te tereny jeszcze przed wojną. Wyposażony został w ławki oraz stoły, umożliwiające spożycie posiłku.

Naprzeciw wiaty, pośród malinowych krzewów, stoi drewniana kapliczka z figurką Matki Boskiej. Stojąca postać w prawej dłoni trzyma owinięty różaniec a na piersi po lewej stronie lilijkę – symbol harcerzy. Trudno ją dostrzec, jest już bowiem dość mocno zarośnięta krzewami.

Z tego miejsca, po około 20 min. wędrówki przez, las dociera się na połoninę, aczkolwiek przed zdobyciem szczytu, turystę czeka jeszcze forsowne, strome podejście.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...