Miejsce odpoczynku na Przełęczy Wyżniańskiej

49°07'30"N 22°35'30"E (49.125086, 22.591803)

Przełęcz Wyżniańska oddziela pasmo Połoniny Caryńskiej od masywu Małej i Wielkiej Rawki, położona jest na wysokości 855 m n.p.m., na trasie dużej obwodnicy bieszczadzkiej, pomiędzy Brzegami Górnymi a Ustrzykami Górnymi.

Jest dobrym punktem wyjściowym do wędrówki zielonym szlakiem na Małą Rawkę oraz na Połoninę Caryńską, toteż znajduje się tu punkt kasowy Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Oprócz tego jest tu duży płatny parking, toalety, ławki oraz stoły. Dla turystów dostępny jest również deszczochron, który wyglądem przypomina bróg – ruchomy daszek przesuwany na czterech słupach, pod którym przechowywano siano. Gdy Bieszczady przez wysiedleniami zamieszkiwali Bojkowie tego typu zabudowania gospodarcze były bardzo popularne, obecnie są raczej rzadko spotykane, występują natomiast jeszcze m.in. na Huculszczyźnie.

Z parkingu na Przełęczy rozpościera się bardzo ładna panorama na Połoninę Wetlińską oraz Caryńską, gdy zaś podejdzie się nieco wyżej w kierunku Bacówki pod Małą Rawką otwiera się dodatkowo widok na Tarnicę i góry po stronie ukraińskiej.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...