Wielka Rawka

49°05'59"N 22°34'33"E (49.099919, 22.575892)

Wielka Rawka to najwyższy szczyt pasma granicznego w Bieszczadach Zachodnich, ma wysokość 1307 m n.p.m. (na mapach często podaje się również wysokość 1304 m n.p.m.). Zarazem  jest to jedyny szczyt, który nie znajduje się w paśmie Tarnicy a mierzy powyżej 1300 m wysokości nad poziom morza. Kopuła szczytowa jest dość wyrównana i rozległa, toteż ciężko zauważyć gdzie znajduje się właściwa kulminacja. A jest nią wychodnia piaskowcowa znajdująca się mniej więcej na środku masywu. Stoki północno-wschodnie Rawki są strome, w zimie często tworzą się tu potężne nawisy śnieżne i schodzą lawiny.

W niedalekiej odległości od najwyższej kulminacji Rawki stoi charakterystyczny, betonowy słup – władze austriackie wybudowały tu drewnianą wieżę triangulacyjną, z której do czasów obecnych przetrwał jedynie słup.

Z Rawki roztacza się bardzo szeroka panorama. Widać całą Połoninę Caryńską, Wetlińską, gniazdo Tarnicy jak również góry po stronie ukraińskiej z Pikujem i Ostrą Horą na czele, a także po stronie słowackiej charakterystyczną sylwetką Pasma Wyhorlatu.

Przez Wielką Rawkę przebiega niebieski szlak graniczny.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...