Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej

Caryńskie 1, 38-713 Lutowiska
49°09'03"N 22°38'37"E (49.150903, 22.643814)

Koliba Studencka Politechniki Warszawskiej położona jest na terenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego, na Przełęczy Przysłup Caryński (785 m n.p.m.) pomiędzy Magurą Stuposiańską a Połoniną Caryńską. Przysłup był przed wojną przysiółkiem rozległej, liczącej ok. 500 mieszkańców wsi Caryńskie, rozciągającej się w dolinie, dziś zostały już po niej tylko ślady.

Na miejscu obecnej Koliby znajdowało się stare schronisko wybudowane przez studentów Politechniki Warszawskiej. Nowy budynek został oddany do użytku w październiku 2010 r., jego bryła nawiązuje do przedwojennych, karpackich schronisk.

W Kolibie do dyspozycji turystów jest 30 miejsc noclegowych, łazienki z prysznicami, duża sala biesiadna z kominkiem, wiata grillowa oraz miejsce na ognisko. Dodatkowo obok Koliby istnieje możliwość rozbicia namiotu. Spod schroniska roztacza się malownicza panorama na najwyższe partie Bieszczadów, m.in. Tarnicę, Szeroki Wierch, Krzemień oraz Bukowe Berdo.

Koliba położona jest na zielonym szlaku, którym można wyjść na Połoninę Caryńską lub dojść do niebieskiego szlaku granicznego pod Magurą Stuposiańską. Dodatkowo został stąd wytyczony żółty szlak do Bereżek.

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.
Więcej na ten temat...