Stavok (granica SK – PL)

 Szczegółowy opis miejsca

Szczyt Stavok, po polsku Baranie, leży na granicy pomiędzy Słowacją, a Polską. Ze Słowacji dostępny jest z żółtego szlaku turystycznego, który zaczyna się na początku wsi Vyšná Pisaná (1 godzina 45 minut pieszo). Parking we wsi znajduje się wyżej, przy Urzędzie Gminy na prawo, w tym miejscu jednak skręcają również autobusy, dlatego należy parkować jak najbliżej pobocza.

Z Polski do punktu widokowego Baranie prowadzi żółty szlak turystyczny Tylawa – Baranie (z osady Olchowiec 1 godzina i 25 minut pieszo).

Interesujące fakty

Szczyt Stavok (po polsku Baranie) ma wysokość 752 m n. p. m. Przez ten szczyt przechodzi dalekobieżna europejska trasa turystyczna E3, która kontynuuje pasmem granicznym aż do Przełęczy Dukielskiej, gdzie opuszcza terytorium Słowacji i biegnie dalej do Polski.

Do kwietnia 2019 r. znajdowała się tu wieża widokowa w kształcie  ostrosłupa, która miała trzy platformy widokowe na wysokości 5,75 m – 10,25 m – 14 m. Z uwagi na zły stan techniczny została rozebrana. Dawała on możliwość podziwiania jednej z najpiękniejszych panoram w Beskidzie Niskim. Planowane jest postawienie nowej wieży, jednak jej przyszłość jest w rękach pasjonatów.

Na szczycie znajduje się  drewniana wiata, w której można awaryjnie się przespać. 

Miejsce znajduje się na szlakach

Pobierz aplikację

msg_site_uses_cookies
Więcej na ten temat...